توصیه های پیش از انجام اعمال جراحی زیبایی

مراقبت های قبل و بعد از عمل زیبایی

 قبل از عمل:

اصول کلی بررسی و آماده سازی بیمار در مورد تمامی اعمال جراحی یکسان است ، اما هر نوع عمل جراحی ممکن است بطور خاص نیاز به بررسی یا مراقبت خاص داشته باشد.
بطور کلی اولین مرحله انجام شده گرفتن شرح حال از بیمار می باشد که در آن وجود بیماری های زمینه ای ،سابقه ی آلرژی،مصرف داروهای مختلف و مصرف سیگار و عادات مختلف از بیمار سوال شده و سپس بیمار به طور کامل معاینه می شود. این مرحله بسیار حیاتی است.زیرا وجود بیماریهای زمینه ای شدید مثل بیماری های قلبی عروقی، بیماری های خونریزی دهنده ،فشار خون و دیابت کنترل نشده منع کامل یا نسبی بسیاری اعمال جراحی می باشد.هچنین وجود سابقه ی آلرژی نسبت به یک داروی خاص و اطلاع پزشک از آن اشتباهات جبران ناپذیر جلوگیری می کند. سابقه ی مصرف دارو و بخصوص داروهای ضد انعقاد و مسکن ها (به جز استامینوفن) و ویتامینE از جهت کاهش احتمال خونریزی مهم است و توصیه می شود که بیمار مصرف ویتامینE و مسکن ها را به مدت 10-14 روز قبل از عمل قطع کند.
همچنین با توجه به آنکه سیگار عوارض ریوی بدنبال عمل را زیاد کرده و روی ترمیم زخم موثر است ، توصیه می شود از سه هفته قبل از عمل قطع شود.آزمایشاتی قبل از عمل بر اساس نظر جراح شما انجام می شود. در مردان بالای 40 سال و زنان بالای 45 سال مشاوره ی قلب به طور معمول انجام می شود. هر چند در نهایت نظر جراح و متخصص بیهوشی شما تعیین کننده برری های لازم قبل از عمل می باشد.
معمولا بیمار از 8 ساعت قبل از عمل باید ناشتا باشد . توصیه می شود که بیمار شب قبل از عمل دوش بگیرد و هنگام مراجعه هیچ گونه آرایشی نداشته باشد، زیرا می تواند مانع کنترل صحیح علائم حیاتی ضمن عمل شود. در صورتیکه بیمار دندان مصنوعی دارد حتما باید قبل از عمل خارج شود.
مراقبت های کلی بعد از عمل:
چنانچه در مورد مراقبت های بعد از عمل متذکر شدیم یک ری از این مراقبت ها در تمامی اعمال جراحی یکسان بوده و عده ای دیگر از آنها بسته به نوع عمل می باشد.
در مراقبت های کلی پس از عمل به بیمار توصیه می شود که بلافاصله پس از عمل هایی که در آن تحت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی همراه با ایجاد خواب آلودگی قرار گرفته است، تنفس عمیق انجام دهد تا احتمال عوارض تنفسی را به حد اقل برساند.در اولین فرصتی که جراح اجازه دهد ، بیمار باید با کمک همراه و یا نظارت پرستار مسئول از تخت پایین آمده و راه برود.ضمن مدت استراحت هم باید بطور مداوم عضلات پا منقبض و منبسط شوند تا احتمال لخته شدن خون در پاها به حداقل برسد.
شروع مصرف مایعات و غذا بسته به نوع عمل ، نظر جراح و وضعیت بیمار از چند ساعت تا 24 ساعت پس از عمل می باشد که معمولا از مایعات شروع شده و بتدریج به سمت غذاهای سفت تر می رود.
درن ها لوله هایی هستند که زیر پوست گذاشته می شوند تا خون و مایعات را از محل عمل خارج کنند.زمان خارج کردن آنها زمانی است که ترشح آنها بسیار کم یا قطع شده باشد.
زمان حمام کردن بسته به نوع عمل ، نظر جراح و وجود یا عدم وجود درن متغیر است.اگر بیمار درن نداشته باشد ، اکثرا پس از 2-3 روز می تواند حمام بگیرد، اما در صورت وجود درن معمولا حمام تا 24 ساعت پس از کشیدن آن به تعویق انداخته می شود.
باید توجه داشت در صورت در دسترس بودن چسبهای مقاوم به آب(SHOWER PROOF ) بیمار می تواند زودتر حمام کند.

مراقبتهای پس از عمل

 

 

 

 

مراقبتهای لازم پس از عمل جراحی آبدومینو پلاستی

برداشتن پوست و چربی شکم و سفت کردن پرده شکم

1- در این عمل جراحی یک شکاف در زیر شکم از یک سمت لگن شروع شده و به سمت مقابل امتداد می یابد- بنابراین مراقبت از این زخم وسیع یکی از مراقبتهای عمده پس از عمل است .

پس از عمل جراحی روی زخم پانسمان است که تا 3 روز نباید تعویض گردد مگر اینکه خیس شود

2- بخیه ها در روز دهم پس از عمل کشیده می شود ، اگر چه نخهای قابل جذب نیاز به کشیدن بخیه ندارند.

3- پس از عمل دو عدد دِرَن (وسیله ای است که زیر پوست گذاشته می شود تا ترشحات را از بدن خارج سازد) در محل عمل گذارده می شود . این درنها روز دوم تا چهارم بعد از عمل (بسته به میزان ترشحات خارج شده ) توسط جراح از بدن خارج می گردند .

4- زمان استحمام بیمار 2 روز پس از خارج کردن درن ها می باشد .

5- با توجه به جابجایی ناف در این عمل ، لازم است در داخل ناف جدید به مدت 4 الی 6 هفته یک غالب کوچک پنبه آغشته به تتراسایکلین گذاشته شود و می بایست هر روز تعویض گردد .

6- معمولا همراه با این عمل لیپوساکشن پهلوها و قسمتی از شکم نیز انجام می شود

7- پس از این عمل بیمار می بایست از گنهای مخصوص شکم و پهلو ها که پزشک تجویز می کند به مدت 4 الی 6 هفته استفاده نماید این کار به فرم دادن شکم و پهلوها کمک بسیاری می کند .

8- بیمار پس از 4 هفته  می تواند ورزشهای سبک ، پس از 8-6 هفته ورزشهای نیمه سنگین و پس از 12 هفته ورزشهای سنگین انجام دهد

9- دستورات بیمار پس از ترخیص از بیمارستان عبارتند از :

الف) استفاده از آنتی بیوتیک به مدت 10 الی 7 روز

ب) استفاده از مسکن به مدت 5-3 روز

ج) استفاده از گن از هنگام ترخیص به مدت 4 الی 6 هفته

د) مراجعه به مطب روز سوم پس از عمل جهت خارج ساختن درنها و روز دهم جهت بررسی زخم

هـ- استحمام دو روز پس از خروج درنها

و- بهتر است موقع خوابیدن زیر پا و زیر سر بیمار بالا باشد (به حالت Vانگلیسی )

ز- راه رفتن برای بیمار بسیار مفید است .

با توجه به اینکه لیپوساکشن فقط با یک یا دو عدد شکاف بسیار کوچک انجام می شود نیاز به مراقبت ویژه ای نداشته ولی توصیه می گردد که بیمار 4 الی 6 هفته از گن استفاده نماید

مراقبتهای لازم پس از عمل جراحی کوچک کردن سینه ها و یا بالا کشیدن آنها

مراقبت از زخم به کمک پانسمان

استفاده از سوتین از روز پس از عمل

کشیدن بخیه ها از روز 10 الی 14 پس از عمل (در مورد نخهای قابل جذب کشیدن لازم نیست)

داروهای لازم پس از ترخیص شامل آنتی بیوتیک و مسکن است.

لازم است بیمار به مدت 7 الی 10 روز به صورا طاق باز خوابیده و از خوابیدن به پهلو اجتناب ورزد.

معمولا پس از عمل درن (برای خروج ترشحات سینه) برای بیمار گذاشته می شود که در روز سوم تا پنجم پس از عمل از سینه خارج می گردد.

بیمار می تواند 48 ساعت پس از عمل استحمام نماید، اما پس از خروج درن ها بیمار نباید تا 48-72 ساعت استحمام نماید تا سوراخ محل درن ها ترمیم یابد.

حس نوک سینه معمولا 6 ماه پس از عمل بر می گردد.

در اکثر موارد پس از عمل قدرت شیردهی وجود دارد که البته کافی نیست.

 

مراقبتهای لازم پس از عمل جراحی پروتز پستان (بزرگ کردن سینه ها)

عمل جراحی گذاردن پروتز پستان با یک شکاف کوچک از زیر سینه ها انجام می شود.

برای دوختن شکاف ایجاد شده از نخهای قابل جذب استفاده می شود که نیاز به کشیدن بخیه نیست ولی چنانچه در مواردی نیاز به کشیدن بخیه ها بود این اقدام 14 روز پس از عمل انجام می شود.

بیمار پس از عمل بمدت 7 الی 48 ساعت برای جلوکیری از درد نیاز به مسکن دارد.

بلافاصله پس از عمل بایستی از سوتین های طبی با کش پهن استفاده شود و برای سهولت استفاده بهتر است دکمه های سوتین از جلو بسته شود.

از فشار آوردن روی سینه ها 4 تا 6 هفته پس از عمل بپرهیزید.

پس از 6 هفته پس از عمل می توانید از سوتین استفاده نکنید.

دستورات دارویی بیمار هنگام ترخیص، طبق نظر پزشک جراح شامل استفاده از آنتی بیوتیک به مدت 5 تا 7 روز و استفاده از مسکن به مدت 3 روز، استفاده از سوتین بمدت 6 هفته می باشد، به بیمار توصیه می شود که حدودا تا 4 هفته پس از عمل به پهلو نخوابد.

تصوری که پروتز باید هر 10 تا 15 سال یکبار تعویض گردد اشتباه است و چنانچه بیمار با پروتز مشکل نداشته باشد می تواند تا آخر عمر آنها را نگه داشت.

پروتز شانس ابتلا به سرطان و یا دیگر بیماری های پستان را به هیچوجه افزایش نمی دهد.

پروتز تاثیری روی شیردهی نداشته و آن ها را بهتر و یا بدتر نمی کند و به همین علت پروتز در مورد خانم هایی که ازدواج نکرده اند نیز کاربرد دارد.

بیمار بایستی در فواصل یک هفته، سپس دو هفته و یک ماه پس از عمل ویزیت شود.

یکی از اتفاقات نسبتا رایج پس از گذراندن پروتز سینه تشکیل کپسول است، کپسول عبارت است از یک بافت فیبروزی که بدن آن را بدور اجسام خارجی می سازد. خود وجود کپسول نیاز به درمان ندارد و یک واکنش طبیعی است، اما اگر جدار آن ضخیم شد و باعث ایجاد بی نظمی در سطح پوست بگردد بایستی با روش های درمانی مختلف آن را بهبود بخشد.

اصول کلی مراقبت از زخم

1- روند ترمیم زخم حدود 1 سال بطول می انجامد، در ابتدا پس از عمل ، زخم ظاهر خوبی دارد . پس از گذشت حدود 1 الی 2 ماه زخم قرمز تیره شده و به سمت ارغوانی شدن تغییر رنگ می دهد ، زخم از سطح پوست برجسته شده و بدترین شکل زخم حدود 5-3 ماه پس از عمل خواهد بود . پس از این مدت زمان زخم تدریجا به سمت کم رنگ شدن رفته و سطح زخم مسطح می شود بطوریکه حدود یکسال پس از عمل ، فقط خط باریکی به جا می ماند. بنابراین برای رویت نتیجه بایستی یک سال صبر کرد.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

1- بیمار شب عمل یا روز بعد از آن از بیمارستان مرخص می شود .

2-گچ روی بینی تا یک هفته پس از عمل باقی می ماند ( 5 الی 7 روز )

3- پس از عمل جراحی بینی اطراف چشم دچار ورم و گاهی خونمردگی شده که لازم است برای از میان بردن آن در طی 48 ساعت اول پس از عمل کمپرس آب یخ روی صورت گذاشته شود ، پس از آن تا سه روز کمپرس آب گرم روی صورت قرار می گیرد .

4- در دو روز اول بعد از عمل داخل بینی تا مپون قرار دارد که در اولین ویزیت پس از عمل (2 تا 3 روز پس از عمل ) در مطب توسط پزشک از بینی خارج می شود

5- دستورات دارویی بیمار پس از ترخیص عبارتند از :

الف- آنتی بیوتیک به مدت 3 تا 5 روز (سفالکسین )

ب- مسکن در صورت درد ( اگر چه درد قابل توجهی در این عمل قابل مشاهده نمی باشد )

ج- داروی ضد التهاب که به صورت :

پک 21 عددی از قرص پر دنیزلون mg 5است که طبق دستور پزشک استفاده می شود روز اول پس از عمل 6 عدد از آن با هم میل می شود (ترجیحا با شکم پر )

روز دوم 5 عدد از قرص با هم و روز سوم 4 عدد قرص همزمان و به همین ترتیب هر روز یکی از تعداد آن کاسته می شود تا روز پنجم که اخرین قرص میل می گردد .

6- استحمام بیمار از همان روز پس از ترخیص می تواند صورت گیرد به شرط آنکه صورت و گچ بینی خیس نشود .

7- گچ بینی که از جنس فایبرگلاس بوده و معمولا در روز هفتم پس از عمل توسط پزشک مربوطه در مطب برداشته شده و بخیه ها کشیده می شود توصیه می شود که چون برداشتن گچ و کشیدن بخیه ها همراه با اندکی درد می باشد ، لازم است بیمار قبل از مراجعه به پزشک حمام کرده تا گچ صورت خیس خورده و راحت تر بردشته شود

8- روز دوم تامپونها از بینی خارج می شوند (توسط پزشک جراح) ، لازم است پس از آن داخل بینی با سرم شستشو داده شود . برای اینکار بیمار بایستی از سرنگ cc5بدون سوزن آن استفاده کند . بیمار ابتدا سرم را کشیده و در وضعیت ایستاده یا خوابیده از کنار چسبها سرم شستشو را به داخل بینی می ریزد که بایستی اینکار روزی چندین بار تکرار شود –توجه به این نکته ضروری است که هنگام شست و شو فشاری به بینی وارد نشود –قسمتی از سرم شست و شو از سوراخهای جلوی بینی خارج شده و قسمتی از آن نیز از ته حلق وارد دهان می شود .

برخی از پزشکان برای شست و شو از قطره های بینی استفاده می نمایند که با توجه به حجم اندک قطره ها این روش چندن موثر نخواهد بود .

9- پس از برداشتن گچ  لازم است روی بینی چسب زده شود چسب بینی تا یک ماه پس از عمل در مطب توسط پزشک جراح شما به صورت رایگان هفته ای یکبار تعویض خواهد شد .

10- چسب بینی معمولا هفته ای یکبار و هر زمانی که شل شود  بایستی تعویض گردد

11- چسب بینی 2 تا 3 ماه  پس از عمل بایستی استفاده گردد .

12- نوع چسب بهتر است از نوع Microporeپر ساخته کارخانه ی 3mباشد .

13- پس از عمل، بینی به شدت متورم بوده و شکل نهایی آن پس از حدود یکسال بدست می آید اما سرعت کاهش ورم در طی هفته ها و ماههای اول سریعتر است به طوریکه پس از 3 ماه تقریبا 80% ورم بینی کاهش می یابد .

14- به علت التهاب شدید مخاط در مجاری هوایی بینی تنفس از طریق بینی تا حدود 2 الی 3 ماه به سختی انجام می شود.

15- در روزهای اول پس از عمل بایستی از خوردن غذاهای جویدنی اجتناب کرد و هنگام خواب زیر سر بیمار بلند باشد

17- استفاده  ازعینک (طبی یا آفتابی ) بهتر است تا 6 هفته پس از عمل به تعویق افتد .

18- فین کردن به هیچ وجه تا دو هفته پس از عمل نباید صورت گیرد –پس از آن فین کردن بسیار ملایم  اشکالی ندارد

19- گاهی اوقات ورم بینی به صورت مورد انتظار کاهش نمی یابد که ممکن است از سه هفته بعد از عمل از تزریق موضعی آمپول تریا مسینولون استفاده گردد، این اتفاق معمولا برای بینی های گوشتی و یا بینی هایی که حین عمل خیلی کوچک شده اند توصیه می گردد.

20- ورزشهای سبک را از 6-3 هفته پس از عمل و ورزشهای سنگین را پس از هفته ی هشتم تا دوازدهم می توان آغاز کرد.