اعمال جراحی بزرگ کردن سایز سینه ها و باسن

بهبود ظاهر شما با جراحی بزرگ کردن سینه

اگر شما از اندازه ی سینه خود ناراضی می باشید افزایش حجم سینه ها توسط جراحی Breast Augmentationیکی از روش های درمان می باشد . این روش می تواند

- سینه های شما را پرتر و برحسته تر کند

- بین دو سینه تقارن ایجاد کند

- اعتماد به نفس و ظاهر شما را بهبود بخشد

نام دیگر این روش جراحیAugmentation Mammoplastyیا همان بازسازی سینه از طریق افزایش حجم آن می باشد و در این روش از پروتز سینه جهت ایجاد یک سینه بزرگ تر و پرتر و یا جایگزینی حجمی از سینه که در حین حاملگی یا کاهش وزن از بین رفته استفاده می گردد . از پروتز جهت بازسازی پستان که در حین سرطان و یا ضربه از بین رفته هم استفاده می گردد .

 

مواردی که از این روش نمی توان استفاده کرد

روش افزایش حجم پستانها یا Breast Augmentationبرای بازسازی پستان هائی که افتادگی شدید دارند مناسب نمی باشد و اگر شما بخواهید که همزمان سینه های شما بزرگ تر به نظر برسد و در سطح بالاتری قرار گیرد باید از جراحی Breast Lift( بالابردن پستان ) و گذاشتن همزمان پروتز پستان استفاده نمائید . البته گاها این دو عمل را نمی توان همزمان انجام داد بلکه باید با فاصله انجام گیرد ( انجام دو عمل جراحی با فاصله مشخص ) . جراح شما در تصمیم گیری شما را کمک خواهد کرد .


آیا این روش برای من مناسب است ؟

تصمیم جهت عمل Breast Augmentation یک تصمیم بسیار خصوصی و شخصی می باشد و شما آن را برای خود انجام می دهید نه برای رضایت شخص دیگر و یا رسیدن به یک تصویر ایده آل . این عمل در صورتیکه شما شرایط زیر را داشته باشید برای شما مناسب است

- داشتن سلامت جسمی

- داشتن توقعات واقعی

- بلوغ کامل پستان ها

- احساس ناراحتی از کوچک بودن پستان ها

- بدشکل شدن پستان ها بدنبال حاملگی ، کاهش وزن ، افزایش سن

- عدم تقارت پستان ها

- یکی یا هر دو پستان رشد کافی نداشته باشند .

 


در جلسه مشاوره مسائل زیر مطرح می گردد
موفقیت و ایمنی این عمل جراحی بسته به این است که آیا شما کاندید این عمل هستید که آن هم موقع ویزیت اولیه مشخص می گردد . در آن موقع سوالاتی در مورد سلامتی شما ، نحوه ی زندگی و توقعات شما پرسیده می شود .


آماده باشید تا در موارد زیر بحث شود
- توقعات شما از جراحی ، نتیجه مطلوب از نظر شما متعاقب عمل جراحی چیست ؟
- وضعیت طبی شما ، آلرژی به داروها و موارد درمانی
- داروها ، ویتامین ها و یا داروهای گیاهی که در حال حاضر مصرف می کنید و یا اعتیاد به مواد مخدر ، الکل ، سیگار
- اعمال جراحی قبلی
- سابقه ی خانوادگی سرطان پستان و نتایج نمونه برداری و ماموگرافی های قبلی شما


کارهائی که جراح قبل از عمل انجام می دهد
- بررسی شرایط کلی سلامت شما و همچنین بررسی موارد خطرساز احتمالی
- معاینه پستان ها و اندازه گیری هائی در مورد شکل و ابعاد پستان ، کیفیت پوست و محل قرار گیری نوک پستان ( نیپل )
- گرفتن عکس جهت ثبت در پرونده شما
- بحث در مورد روش های مختلف درمانی و اتخاذ یک روش درمانی
- بحث در مورد نتایج عمل و خطرات و عوارض احتمالی
- بحث در مورد نوع بی هوشی در حین عمل

آماده سازی جهت عمل
قبل از عمل ممکن است از شما خواسته شود
- آزمایش خون و بررسی طبی
- مصرف داروی خاص و یا تغییر در بعضی داروها که شما مصرف می کنید
- انجام ماموگرافی قبل و احتمالا بعد از عمل جهت کمک در بررسی های آینده پستان
- قطع کشیدن سیگار مدتی قبل عمل
- عدم استفاده از آسپرین ، داروهای ضد التهاب و گیاهان داروئی قبل عمل ( به علت احتمال افزایش خونریزی حین عمل )

دستورالعمل های خاص که دریافت می کنید شامل
- چه کارهائی در روز عمل باید انجام دهید
- مراقبت های بعد عمل و پیگیری ها
- مدارک مربوط به ثبت پروتز پستان ( در صورت نیاز )
جراح پلاستیک شما همچنین در مورد مکان انجام عمل جراحی برای شما توضیح خواهد داد . این عمل قابل انجام در بیمارستان ، مرکز جراحی محدود و در موارد خاص در مطب قابل انجام می باشد .
در مواردی که عمل جراحی در خارج بیمارستان انجام بپذیرد . اطمینان حاصل فرمائید که فرد مشخصی شما را به خانه برساند و حداقل یک شب را با شما بگذراند

مراحل عمل جراحی
چه مراحلی در حین عمل جراحی اتفاق می افتد ؟
مرحله اول - بی هوشی
داروهائی قبل از عمل به شما تزریق می گردد که در حین عمل راحت باشید . می توان از بی هوشی عمومی یا تزریق داروهای خواب آور استفاده کرد . جراح شما بهترین روش را برای شما تجویز خواهد کرد .


مرحله دوم - برش جراحی
برش جراحی در جاهائی داده می شود که خیلی مشخص نباشد . شما با جراحتان در مورد انتخاب محل برش بحث خواهید کرد . برش های ممکن شامل
برش زیر پستان
برش زیر بغل
- برش دور آرئول ( هاله ی پستان )
انتخاب محل برش بسته به نوع پروتز ، میزان دلخواه شما برای بزرگی پستان ، شکل بندی شما و انتخاب جراح دارد .مرحله سوم - انتخاب پروتز
شکل و اندازه پستان مسئله مهمی می باشد پس در مورد نظرات خود با جراح روراست باشید ، در انتخاب نوع پروتز علاوه برنظر شما در مورد اندازه و شکل پستان ، آناتومی پستان های شما ، میزان قابلیت ارتجاع پوست و شکل بدن شما مهم میباشد .

انواع پروتز :
1- پروتز سالین : این نوع پروتز از محلول سالین ( آب نمک استریل ) پر می شود ، مقادیر متفاوتی سالین را می توان داخل آنها تزریق کرد که با توجه به حجم تزریقی شکل و نرمی پستان متفاوت خواهد بود . اگر پارگی و یا هر مشکلی در جدار پروتز ایجاد گردد محتویات آن به راحتی جذب بدن شده و جدار آن روی هم خواهد خوابید .
2- پروتز نوع سیلیکون : این پروتزها با ژل قابل ارتجاع پرشده است ، حرکات و شکل پروتز به بافت طبیعی پستان شبیه تر است . اگر نشتی ( پارگی ) در جدار پروتز ایجاد گردد ژل در داخل جدار باقی خواهد ماند و یا داخل پاکتی که دور پروتز ایجاد گشته باقی خواهند ماند بنابراین شکل پستان تغییر نخواهد کرد .

در صورت استفاده از این نوع پروتز باید در فواصل زمانی خاص توسط جراح ویزیت گردید تا در صورت بروز مشکل توسط سونوگرافی یا MRIتشخیص گردد . کارخانه های سازنده هر چند وقت یکبار انواع جدیدی را وارد بازار می کنند .
نکته : در حال حاضر پروتزهای سالینی توسط FDAدر خانمهای با سن بیشتر از 18 سال تائید شده است و
پروتزهای سیلیکونی برای خانمهای با سن بیشتر از 22 سال تائید شده ( برای افزایش حجم پستان ) البته برای بازسازی پستان در هر سنی می توان از پروتزهای سالین سیلیکونی استفاده نمود .
برای اطلاعات به روز مراجعه به سایت www,Breast implant saty .org توصیه می گردد .


مرحله چهارم - تعبیه و گذاشتن پروتز
بعد از برش مناسب در سطح پوست پروتز در یک پاکت مناسب گذاشته می شود
A: زیر عضله پکتورال
B: زیر بافت پستان ( روی عضله پکتورال )
محل گذاشتن پروتز بسته به نوع پروتز ، میزان افزیش حجم دلخواه ، وضعیت بدن شما و ترجیح جراح شما دارد


مرحله پنجم - بستن محل برش
محل برش جراحی در چندین لایه بخیه می شود و پوست نیز با بخیه و چسب جراحی و ... بسته می شود

 مرحله ششم - نتایج
نتیجه عمل افزایش حجم پستان بلافاصله قابل رویت می باشد ، به مروز زمان التهاب محل عمل کم و محل برش کمرنگ می شود ، و به مرور زمان شما از تغییر ظاهر خود بیشتر لذت خواهید برد و متوجه پستان های پرتر مه هدف شما است خواهید شد .


نکات مهم در مورد ایمنی و خطرات بزرگ کردن پستان ها
تصمیم گیری در مورد انجام جراحی افزایش حجم پستان ها بسیار شخصی و خصوصی بوده و خود فرد باید تصمیم بگیرد که آیا با این عمل به توقعات خود می رسد و آیا خطرات احتمالی قابل قبول است ؟

جراح برای شما خطرات احتمالی را بازگو می کند . شما باید یک فرم رضایت عمل را امضاء کنید که اطمینان حاصل شود که شما فهم کاملی از مراحل و خطرات احتمالی عمل را داشته و با علم این عمل را انتخاب کرده اید .


خطرات احتمالی شامل :
- ظاهر غیرقابل قبول محل برش جراحی
- خونریزی ( تجمع خون )
- عفونت
- تاخیر در بهبودی محل برش جراحی
- تغییر در حس سینه و نوک سینه که ممکن است موقت یا دائم باشد .
-  Capsular Contracture( ایجاد یک کپسول ضخیم در اطراف پروتز )
- نشت و یا پارگی جدار پروتز
- چین خوردگی پوست روی پروتز
- خطرات بی هوشی
- تجمع مایع اطراف پروتز
- لخته های خونی
- درد که ممکن است ادامه دار باشد
- ایجاد لخته وریدی که ممکن است باعث عوارض قلبی - ریوی گردد
- احتمال نیاز به عمل مجدد


پروتز پستان برای سلامتی پستان خطری ندارد و مطالعات توسط موسسات تحقیقاتی پزشکی رابطه ی بین پروتز پستان و ایجاد بیماری های خودایمنی و سیستمیک پیدا نکرده است .
موارد مهم دیگر :
- ضمانتی وجود ندارد که پروتز پستان مادام العمر باشد و در آینده ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد جهت تعویض پروتز پستان باشد .
- حاملگی ، کاهش وزن ممکن است در ظاهر پستان حاوی پروتز شما تغییر مادام العمر ایجاد کند .


ریکاوری ( بهبودی بعد عمل )
بعد از یک دوره 24 تا 48 ساعته سیر بهبودی بعد عمل و چندین روز که نیاز به استراحت خواهید داشت به مدت چندین هفته احساس التهاب و سوزش در پستان ها خواهید داشت و بازگشت به فعالیت عادی بر مبنای دستورات جراح خواهد بود . به مرور زمان التهاب کاهش خواهد یافت و محل برش جراحی کمرنگ خواهد شد .


به شما دستورالعمل هائی در مورد مراقبت از پستان بعد از عمل داده خواهد شد و یا داروهائی که باید مصرف کنید تا احتمال عفونت بعد از عمل را کم کند و همچنین زمان مراجعه مجدد بعد از عمل جهت ویزیت به شما گفته خواهد شد .
حتما از جراح پلاستیک خود سوالات خاص در مورد دوره ی بهبود بپرسید
- پس از جراحی به کجا برده خواهم شد ؟
- چه داروهائی پس از عمل تجویز می گردد ؟
- آیا پس از عمل پانسمان یا بانداژ خواهم داشت ؟ چه هنگام باید پانسمان را برداشت ؟
- آیا باید بخیه ها را کشید ؟ چه موقع ؟
- از چه هنگام می توانم فعالیت طبیعی یا ورزش را از سر بگیرم ؟
- چه موقع برای پیگیری مراجعه نمایم ؟


وقتیبه خانه رفتید
اگر تنگی نفس ، دردقفسه سینه ، ضربان غیرطبیعی قلب داشتید بلافاصله به بیمارستان بروید زیرا ممکن است نیاز به بستری داشته باشید . پزشکی و جراحی یک علم کاملا قابل پیش بینی نمی باشد گاها نتیجه ی مطلوب و گاها غیر مطلوب حاصل می گردد و ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد .


دقت کنید
پیروی از دستورالعمل پزشک کلید موفقیت شماست . محل برش جراحی نباید تحت فشار ، کشش ، حرکت و ... باشد . به نکات پزشک معالج خوب گوش دهید جراح شما دستورات لازم را به شما خواهد داد

نتایج طولانی اثر خواهد بود
نتایج عمل جراحی افزایش حجم پستان ها طولانی الاثر بوده و شما بعد از عمل نیاز به تغییر در نوع لباس و پوشش و حتی تغییر در لباس شنای خود خواهید داشت . اعتماد به نفس شما نیز افزایش زیادی خواهد داشت .


ممکن است نیاز به تعویض و یا تغییر پروتز باشد :
مهم است که بدانید پروتز پستان مادام العمر نبوده و ممکن است نیاز به تعویض آن در آینده باشد و در آینده نیاز به ویزیت و مشاوره با جراح خود خواهید داشت . ضمنا به مرور زمان بعلت افزایش سن ، تغییرات وزن و تغییرات هورمونی شکل پستان های شما را تغییر خواهد داشت بنابراین شما ممکن است از ظاهر پستان های خود ناراضی شده و نیاز به تعویض پروتز و یا عمل جراحی بالاکشیدن پستان ها ( لیفت) داشته باشید . همواره با جراح خود درتماس بوده و در ویزیت های دوره ای شرکت نمائید .


هزینه ها
هزینه اعمال جراحی پلاستیک باید مد نظر باشد که بسته به نوع پرتز، تجربه جراح و محل انجام عمل متفاوت خواهد بود و در مورد هزینه با جراح صحبت کنید .


هزینه ها شامل
- هزینه حق العمل جراح
- هزینه بیمارستان
- هزینه بی هوشی
- هزینه داروها
- هزینه آزمایشات
- هزینه کرست های مخصوص و...


معمولا بیمه ها این گونه اعمال زیبائی را پوشش نمی دهند و همچنین هزینه عوارض این اعمال را هم پوشش نمی دهند . در بعضی بیمه ها حتی بیماری های پستان در خانمهائی که پروتز دارند پوشش داده نمی شود . به سیاست های بیمه خود رجوع کنید .


رضایت شمامهمتر از هزینه ای است که می پردازید .
وقتی که یک جراح پلاستیک را برای اعمال زیبائی انتخاب می کنید در نظر داشته باشید که تجربه وی و راحتی شما مهمتر از پولی است که پرداخت می کنید .

آشنائی با واژگان :
آرئول : پوست رنگی اطراف نوک پستان
Augmentation Mammoplasty: بزرگ کردن پستان ها با جراحی
Breast Augmentation: یا همان Augmentation Mammoplastyبزرگ کردن پستان ها با جراحی
پروتز ( ایمپلنت ) پستان : پروتزی که داخل بدن قرار داده می شود تا اندازه پستان شما بزرگتر شود و یا بازسازی پستان انجام گردد . پـروتـزها یا با سالین و یا با سیلیکون پـر می شوند .
Capsular Contracture:یکی از عوارض جراحی پستان که موقعی است که بافت طبیعی ایجاد شده اطراف پروتز ضخیم شده و موجب پیچاندن پروتز و سفت شدن آن می گردد .
بی هوشی عمومی : داروها و یا گازهائی که حین جراحی جهت از بین رفتن درد و ایجاد بی هوشی می گردد .
هماتوم : تجمع خون زیر پوست
برش Intra mammary :برش در چین زیر پستان
تسکین داخل وریدی : تجویز داروها از طریق ورید جهت آرامش شما
بیحسی موضعی : تزریق مستقیم دارو در محل عمل جهت از بین بردن درد
ماموگرام : بررسی پستان با اشعه X
ماستکتومی : برداشتن قسمتی یا کل پستان معمولا برای درمان سرطان
MRI:یک روش تشخیصی بدون درد مثل اشعه X
برش پری آرئول : برش در حاشیه آرئول
پروتز سالین : پروتز پستانی که از آب نمک استریل پر شده است .
پروتز سیلیکون : پروتز پستانی که حاوی ژل الاستیکی باشد .
Submammary or Subglandular placement:وقتی که پروتز پستان پشت بافت غده پستان روی عضله گذاشته می شود .
Submuscular or Subpectoral placement :وقتی که پروتز پستان زیر عضله پکتورال که خود زیر پستان است گذاشته می شود .
بخیه ( سوچور ) : برای نزدیک کردن پوست و بافت ها استفاده می شود .
برش ترنس آگزیلاری : برشی که در ناحیه زیر بغل داده می شود .
اولتراسوند : یک روش تصویربرداری که از امواج ماوراء صوت استفاده می گردد . 

10 Nov 2019